Vi var ett lagom stort gäng, 12 st, som idag gick den gamla kyrkvägen från golfbanan Viberga till S:ta Maria kyrka och Risinge hembygdsgård. Med oss hade vi Ann-Britt Wrenner som guide och historieberättare. Halvvägs stannade vi till vid spåren efter torpställena Netzlersberg och Eriksberg. Framkomna till kyrkan hade Ann-Britt ordnat så att vi kunde komma in i kyrkan som annars inte var öppen. Vid hembygdsgården som ligger intill kyrkan kunde vi sen ta fikapaus. Den som ville, kunde köpa kaffe och muffins som hembygdsföreningen serverade. Museet och smedjan kunde besökas. Samma väg gicks tillbaka med ett par stopp längs vägen.
Den äldsta delen av S:ta Maria kyrka byggdes på 1100-talet. De vackra takmålningarna lyckades man hindra från att bli övermålade under en period när det annars var vanligt att det skulle målas över. Idag tycks den gamla kyrkan ligga ganska avsides. Men på den tiden var det här centrum i trakten. Här möttes flera vägar från olika håll, många gårdar fanns runtomkring och här fanns också bl a tingshus och fattigstuga. Nya Risinge kyrka invigdes 1849. Numera används S:ta Maria kyrka ibland under sommartid för bröllop, dop eller konfirmation samt för musikkvällar.
Risinge hembygdsförening är en av landets äldsta, bildad 1916. Museet har bland mycket annat ”Auroras badkar”. Badkaret som väger 1,7 ton, är uthugget ur ett marmorblock från Kolmården.
Bo Karlsson